Fot. Pixabay
2018-06-04

Jak sprzedać nieruchomość

Gdy chcemy sprzedać nieruchomość wydaje się, że wystarczy zrobić kilka zdjęć i wrzucić je wraz z krótkim opisem na parę portali ogłoszeniowych w oczekiwaniu na kontakt od potencjalnych klientów. Jednak, wbrew pozorom sprzedaż nieruchomości jest procesem dość długim i skomplikowanym. Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik pozwalający na skrócenie całego procesu i uzyskanie satysfakcjonującej ceny, którą możesz określić wykorzystując przygotowane przez nas narzędzie do szacowania ceny nieruchomości online.

Sprzedaż nieruchomości bez ponoszenia dodatkowych kosztów

Aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów Twoje ogłoszenie musi się wyróżniać spośród podobnych dotyczących nieruchomości z okolicy. Dobrze przygotowane ogłoszenie powinno zawierać:
- kilka dużych zdjęć wysokiej rozdzielczości,
- plan nieruchomości,
- mapkę z oznaczoną lokalizacją,
- czytelny opis zawierający kluczowe informacje

Zdjęcia powinny przedstawiać kluczowe pomieszczenia i nieruchomość z zewnątrz. Przed wykonaniem zdjęć warto posprzątać a w szczególności schować osobiste i zbędne rzeczy a nawet poprzestawiać meble. Robiąc zdjęcia wybierz odpowiednią porę dnia, eksponującą walory pomieszczeń oraz włącz oświetlenie dzięki czemu uzyskasz wrażenie czystości i świeżości.

Plan możesz przygotować samodzielnie w pierwszym lepszym prostym programie graficznym lub za pomocną narzędzi online. Dobrze aby zawierał on tzw. różę wiatrów w celu określenia orientacji względem stron świata.

Gdy już kogoś zainteresujesz swoim ogłoszeniem warto aby nie rozczarował się jego opisem. Opis to reklama Twojej nieruchomości więc warto poświęcić mu odpowiednio dużo uwagi. W sieci znaleźć można wiele poradników jak pisać skuteczne teksty reklam. Twoje ogłoszenie powinno być czytelne i możliwie proste. Podziel tekst na akapity oraz zadbaj o poprawność gramatyczna. W opisie nie może zabraknąć najistotniejszych parametrów takich jak powierzchnia, rok budowy, przynależne miejsce garażowe itp. Wymień również dostępne udogodnienia takie jak np. winda lub monitoring. Istotnym atutem ogłoszenia będzie krótki opis okolicy i dostępnych środków komunikacji. Aby się wyróżnić warto również wymienić korzyści dla kupującego, przykładowo mogą to być krótki czas dojazdu do centrum, wyjątkowe atrakcje w okolicy lub niskie koszty utrzymania.

Podstawową formą poszukiwania klientów jest umieszczenie ogłoszenia na darmowych portalach. Umieszczając ogłoszenie w Internecie zwróć szczególną uwagę na wybór pierwszego zdjęcia, które będzie wyświetlane w Twoim ogłoszeniu, ono decyduje o tym, czy szukający mieszkania zapozna się z Twoją ofertą, czy też otworzy inną. W XXI wieku nie zapominaj o potędze portali społecznościowych gdzie warto zamieścić informację o sprzedaży nieruchomości. Poinformuj również swoich sąsiadów i znajomych, którzy być może znajdą dla Ciebie potencjalnego kupca.

Przygotowując się do prezentacji nieruchomości pamiętaj o tym, że kupujemy oczami więc warto posprzątać, schować osobiste i zbędne przedmioty oraz umyć okna, co pozwoli lepiej doświetlić wnętrza oraz podkreśli widoki. Postaraj się również wygospodarować odpowiednio dużą ilość czasu aby w elastyczny sposób reagować na pojawiające się terminy oględzin. Zadbaj o właściwe oświetlenie, warto wymienić żarówki jeżeli jakieś się przepaliły. Tuż przed wizytą przewietrz pomieszczenia aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów.
Reklama

Zainwestuj aby uzyskać wyższą cenę

Jeżeli masz taką możliwość może podjąć dodatkowe działania wymagające nakładów finansowych, które zwiększą szanse na uzyskanie wyższej ceny nieruchomości, lub skrócenie czasu oczekiwania na sprzedaż.

Zatrudnij firmę świadczącą usługi home staging, w celu przygotowania krótkiej sesji zdjęciowej na cele ogłoszenia. Możesz również zlecić wykonanie wirtualnego spaceru 3D. Aby przygotowany materiał zrobił na zainteresowanych zakupem nieruchomości pozytywne wrażenie popracuj odrobinę nad prezentowanym wnętrzem. Odmaluj ściany dzięki czemu usuniesz wszelkie niedociągnięcia, uszkodzenia i zabrudzenia oraz uzyskasz efekt 'nowości'. Warto zainwestować w drobne dodatki takie jak nowe poduszki i zasłony, które upiększą pomieszczenie.

Przygotowanie planu mieszkania możesz również zlecić profesjonaliście, który dokładnie odwzoruje układ pomieszczeń, okien i drzwi oraz wzbogaci plan o aranżację umeblowania. Obecnie można również wyróżnić się planem i aranżacją mieszkania w technice 3D.

Ogłoszenie na płatnej platformie dotrze do dużo większego grona potencjalnie zainteresowanych osób niż korzystanie jedynie z oferty darmowych portali. W zależności od portalu możesz wpływać na pozycję twojej oferty, używając narzędzi do promocji i pokazywania jej wyżej w wynikach wyszukiwania.
Reklama

Zatrudnij profesjonalistę

Sprzedaż nieruchomości to proces wymagający poświęcenia dużej ilości czasu i pieniędzy. Nawet jeżeli ich wprost nie wydajesz to poświęcasz swój czas, który też ma swoją wartość.

Przed podjęciem decyzji o realizacji działań opisanych w wariancie bezkosztowym i inwestycyjnym warto zastanowić się również nad skorzystaniem z usług profesjonalnego doradcy ds. nieruchomości. Nie chodzi tu o zwykłego pośrednika, który za Ciebie umieści ogłoszenie w Internecie i umówi kilka spotkań ale o profesjonalistę, który przeprowadzi cały proces i zagwarantuje uzyskanie znacznie lepszego efektu. Co istotne zatrudniony doradca powinien również posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu prawa i finansów, która pozwoli odpowiedzieć na pytania potencjalnych klientów lub pomoże przekonać ich do zakupu Twojej nieruchomości. Poszukując doradcy, wybierz takiego który oferuje obranie odpowiedniej strategii sprzedaży, przygotowanie atrakcyjnego ogłoszenia, przeprowadzenie profesjonalnych prezentacji nieruchomości oraz skutecznych negocjacji w celu uzyskania satysfakcjonującej Ciebie ceny.

Ustawowym obowiązkiem pośrednika jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, czyli zadbanie o to aby całość transakcji była przejrzysta i pewna. Przed podpisaniem umowy z pośrednikiem zadbaj aby znalazł się w niej zakres obowiązków agencji nieruchomości – od prezentacji ofert dopasowanych do Twoich preferencji aż do zapewnienia szerokiego wsparcia prawnego.
×

Ciekawy artykuł?
Jeżeli chcesz abyśmy publikowali więcej treści udostępnij tę publikację w mediach społecznościowych